Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

BeFunky_Monument_-_soviet_cemetery.jpg.jpg

Cmentarz wojskowy w Bielsku-Białej położony przy ulicy Lwowskiej, na którym pochowani są żołnierze Armii Czerwonej polegli w walkach o Bielsko i Białą w 1945 roku.
Cmentarz powstał w 1948 r. na placu św. Mikołaja, naprzeciwko bielskiej katedry. Pochowano na nim 28 oficerów oraz 10634 podoficerów poległych w walkach z niemieckimi oddziałami na Podbeskidziu i Górnym Śląsku od stycznia do maja 1945. Nieopodal niego odsłonięto w 1949 r. pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w kształcie obelisku wzniesionego na podwyższeniu (usunięto go na początku lat 90. XX wieku).
W 1968 r. cmentarz przeniesiono poza centrum, na ul. Wyzwolenia (dziś ten fragment nosi nazwę ulicy Lwowskiej). Na “nowym” cmentarzu postawiono około 300 kamiennych nagrobków, 21 zbiorowych mogił oraz Pomnik Bohaterów Armii Sowieckiej w kształcie żołnierza idącego w szyku bojowym w kierunku miasta (proj. Ryszard Sroczyński, wyk. August Dyrda). Ponadto na terenie cmentarza ustawiono dwie armaty dywizyjne ZiS-3 kalibru 76 mm produkcji radzieckiej.
Cmentarz zachowany został w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego. Obecnie nie jest udostępniony do zwiedzania.

Cmentarz zamieszkuje obecnie około 50 duchów poległych żołnierzy. Mimo, że są renegatami bielska Hierarchia toleruje ich obecność pod warunkiem, że nie opuszczają wyznaczonego terenu. Teren cmentarza jest cały czas obserwowany przez posterunek Ponurego Legionu. Monument znajdujący się na środku cmentarza to poteżny przedmiot dostarczający dziennie wiele punktów Pathosu. To miejsce byłoby więc łokomym kąskiem dla bielskiej Nekropolii jednak walka z renegatami pochłoneła by wiele ofiar. Ponadto gdyby miastu groziła inwazja stworów z Otchłani sołdaci mogli by okazać się przydatni w jego obronie. W związku z tym od lat utrzymywany jest status quo tego miejsca co nie podoba się Żelaznemu Legionowi, który najchętniej pozbył by się na dobre Renegatów.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

V.V.C.: Vampire Vitae Community Witold_Fiore_Hess AzgarothXIII